xx1824xx. Co blaknie u Kanye Westa czyli teledysk do "Fade".

01:29

Niedzielne VMA's zaowocowały nowym visualem od Kanye, tym razem do utworu "Fade". Wideo, które możecie, w całości, zobaczyć na Tidalu, ukazuję przepiękną, tańczącą Teyanę Taylor [Teyana należy do teamu G.O.O.D Music, możemy ją usłyszeć na "Cruel Summer"]. Tu już tylko nadmienię, że choć o Teyanie wiedziałam, że fantastycznie śpiewa, to takich ruchów się nie spodziewałam.


Tutaj również możecie zobaczyć, choć nie wiem jak długo link będzie aktywny.


Kontrowersje z pewnością mniejsze, niż przy "Famous" jednakże wiele osób zastanawia się - o co tutaj, cholera, chodzi? Co teledysk ma wspólnego z piosenką?
Moi drodzy, można mieć z tym problemy, zwłaszcza my, 90's kids, bo wielu z nas nie zna [albo nie od razu pokojarzy] "Flashdance", bo dla wielu Aaliyah jest mało znaną postacią, nie wspominając już o Janet Jackson, która jest równie ikoniczna, co jej brat Michael. Co to wszystko ma do rzeczy? Po kolei!

Zacznijmy od tekstu: powiązanie z Aaliyah powinno nam się rzucić w wersie "I'ma rock the boat, work the middle 'til it hurt a little" - parafrazie wersu z piosenki Aaliyah "Rock the boat". 
Mamy więc tytuł i wielokrotnie powtarzający się motyw blaknięcia, przemijania, odchodzenia w zapomnienie i Aaliyah. Co to może znaczyć? Ano, pierwszy wniosek, który może być tym właściwym właśnie, to chęć ocalenia od zapomnienie postaci tej piosenkarki i aktorki, która umarła bardzo młodo [w wieku 22 lat] wracając z Bahamów, gdzie kręciła teledysk do wyżej wspomnianego utworu.

"Flashdance" to dzieło z roku 1986 - wielu z nas nie było wtedy jeszcze na świecie, możecie kojarzyć teledysk Geri Halliwell do coveru "Raining man" będącego częścią ścieżki dźwiękowej do filmu z serii o Bridget Jones. W teledysku do "Fade" możemy znaleźć pewne elementy z występu Alex przed komisją szkoły baletowej. Jednakże, choreograf, Jae Blaze, tłumaczy w wywiadzie dziennikarzowi Pitchforka, że było to niezmierzone. [x] Stwierdził również, że mimo, iż ta referencja nie była zaplanowana, to cieszy się, gdyż Teyana swoimi ruchami przeniosła "Flashdance" do 2016, sprawiła, że film zaczął wzbudzać zainteresowanie wśród młodszej widowni.
"Flashdance" jest z pewnością klasykiem, zarówno jeśli chodzi o gatunek, jakim są filmy muzyczne, ale ogółem, jeśli o kinematografię chodzi. Filmy o tańcu nie są wynalazkiem XXI wieku, "Step up" nie był przełomową produkcją, jeśli o ten temat chodzi. Jestem daleka od narzekania, że "kiedyś były lepsze" filmy/muzyka/etc., ale myślę, że warto znać klasyki, bo przecież z jakiegoś powodu one nimi są. 

W tańcu Teyany znajdziemy również inspirację choreografią z teledysku Janet Jackson do"Rhythm Nation", z roku 1989. Janet często pozostawała w cieniu swojego brata, Króla Popu, niemniej jednak, jej występy, układy taneczne były równie widowiskowe, co te Michaela. I ją Kanye upamiętnia w teledysku.
Możemy zauważyć, że źródła, z których Kanye zaczerpnął inspirację do tego projektu często wykraczają poza granice, które stworzyła dzisiejsza popkultura. Nasze pokolenie - Pokolenie/Generacja Y, bądź też Millenials, czy powoli pojawiająca się w terminologii Generacja Z - w większości nie pamięta, nie zna, nie rozumie znaczenia niektórych postaci dla dzisiejszej muzyki. Choć masowa kultura jest coraz bardziej "na jedno kopyto", to jednak za podstawami stoją pewni ludzie, jednak pęd, w którym żyjemy; szybkość, z jaką zmieniają się trendy sprawiają, że ze sztuki robi się kolekcje wiosna/lato i jesień/zima. Scena [również ta muzyczna] powoli zamienia się w wybieg, po którym się przechodzi i często już nie wraca.Ostatnia scena, w której twarz Teyany przyjmuje kocie oblicze jest dla mnie dosyć czytelna [choć nie chciałabym zostać posądzona o nadinterpretację]. W innych swoich projektach Kanye nawiązywał symboliką do Black Panther Party [Partia Czarnych Panter (ang. Black Panther Party (BPP) albo Black Panther Party for Self-Defense) – radykalna amerykańska organizacja polityczna utworzona w celu ochrony czarnej mniejszości w USA i walcząca o jej prawa. Aktywna w latach 60. i 70. XX wieku.]. Może dlatego, iż jego ojciec był członkiem tego ugrupowania, może dla upamiętnienia tej organizacji. Wprawdzie w 1989 roku, w Teksasie, doszło do powstania ruchu o nazwie „Nowa Partia Czarnych Panter”. 10 lat później grupa ta stała się schronieniem dla wielu byłych członków Nation of Islam kiedy to przewodnictwo w niej objął Khalid Abdul Muhammad. Członkowie „starych” Panter uznali, że „Nowe Pantery” działają bezprawnie i sprzeciwili się jej istnieniu [wikipedia]. Dlatego, możemy podejrzewać, że, Teyana i jej partner, oddają cześć "starym" Czarnym Panterom. Parze towarzyszą również, nieukazane na gifie, owce. Białe owieczki są przeważnie symbolem czystości, niewinności, ale i również młodość, a co za tym idzie - brak doświadczenia, niewiedzę. Kiedy zestawimy to z drapieżnikami również się tam znajdującymi... Cóż, biedne owce! Czyżby ten obraz był symbolem nowego, młodego pokolenia, cechującego się niewiedzą; żyjącego w świecie, gdzie czyha na nie wiele zagrożeń?

You Might Also Like

0 komentarze